HADÁMKU HOBLUJ!
3. ročník kulturního festivalu HADÁMKU HOBLUJ!
KULTURA V TOVÁRNĚ litultovice 168
od 14 h 6.7. 2024
Foto z festivalu:
Warning: Undefined array key "id" in /data/www/tovarnalitultovice.net/www.tovarnalitultovice.net/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/image-carousel.php on line 926































V historickém areálu bývalé továrny na nábytek rodiny Hadámků v Litultovicích vzniklo prostředí nejen pro řemeslné, výrobní a obchodní aktivity, ale své místo v něm mají také kulturní a nekomerční projekty.
Název: Továrna umění 24 Jan Ambrůz
Místo: Areál Továrny Litultovice 168, Litultovice 168, 747 55 Litultovice
Vernisáž 6. 7. v 16:00 (v rámci kulturního festivalu Hadámku hobluj! 2023)
Ukončení: 6. 12. 2023
Pořadatel: Art Consultancy s.r.o.
Kurátor: Tomáš Skalík, Martin Klimeš

Českéhý sochař, výtvarný umělec a donedávna také vedoucí ateliéru Socha II, Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.
Jan Ambrůz absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v roce 1984.
Veřejnost na sebe upozornil na Konfrontaci VII. ve Svárově v roce 1987, kde na vodní hladině místního rybníka na návsi vystavil geometrickou konstrukci ze suchých rostlinných stvolů a provázků.
Zájem o geometrii tak zde vystřídal jeho předchozí zájem o figurální sochařství, které formovalo počátky jeho tvorby.
Náklonnost ke konstruktivním řešením, minimalizovaným do základních geometrických forem se od té doby stává základním sochařovým výrazem. Od konce 80. let se pak Ambrůzova tvorba rozvíjí ve dvou liniích: jedna se zaměřuje na křehké konstrukce a instalace z tabulového skla, druhá na práci ze dřevem.
V obou liniích přetváří autor inovativním způsobem odkaz geometrického umění a minimalismu a v některých dílech také landartu, protože umístění díla do krajiny hraje v Ambrůzově díle důležitou roli.
Řada objektů vzniká čistě pro dané místo a pro určitou chvíli. Po ukončení instalace zanikají i dílo poté existuje už jen ve fotografické dokumentaci.
Od roku 1988 tak postupně vzniká početnější série skleněných konstrukcí - rozměrné objekty ze skleněných tabulí, položených na zem či na vratké podstavce ze dřeva, anebo pomocí provázků volně zavěšené v prostoru (Nekonečno, 1987, Pod sebou, 1987, Trojice, 1987). Skladbou tabulí vznikají geometrické rastry, v nichž se opakuje jeden geometrický motiv.
V podstatě jde o princip multiplikace, jaký známe z minimalismu.
Ambrůz mu však propůjčuje emocionální působivost: sleduje vztah materiálu (skla), světla a vzduchu. Křehké, efemérní a subtilní, ale při tom monumentální skleněné konstrukce levitují v prostoru a vyvolávají v nás otázky, zdali a jak může zdánlivá nestabilnost obstát před gravitačními zákony. Tyto sochy tedy akcentují vztah mezi vratkostí a stabilitou a mezi hmotností a jejím popřením.
Souběžně se skleněnými plastikami začal Ambrůz vytvářet monumentální dřevěné sochy-stavby, zasazené zpočátku přímo do krajiny (do konkrétně vytipovaného místa) a později i do interiéru (Kříž, 1989, Tam, 1990, Klenba, 1991). Jsou to jednoduché geometricky utvářené objekty konstruované z dřevěných trámů, opracovaných motorovou pilou. Svým jakoby lapidárním, „nekultivovaným“ , až surovým opracováním a v součinnosti s krajinou se vzdalují chladné geometrii a dostávají až rituální význam. Jakoby evokovaly odkaz k totemickým znakům, symbolům a obrazcům – jakési vzkříšení prehistorie a jejích archetypů v dnešním technickém světě.
V 90. letech se v Amrůzově tvorbě objevil nový materiál: železo. Autor vytvořil sérii instalací, v nichž pokládal železné desky různého tvaru rovnou na podlahu.
V některých z nich použil maximálně redukované geometrické formy. Jazyk geometrie omezil na základní elementy: kruh, čtverec, obdélník. V těchto pracích se nejvíce přiblížil tradici klasického geometrického umění (Kruhy, Čtverce, 1995), i když v některých instalacích geometrickou přísnost opět záměrně narušil: okraje železných plátů jsou jakoby rozedrané anebo prohnuté (Bez názvu, 1995).
Od 90. let se v autorově tvorbě objevuje také mramor. Opět se jedná o „podlahové“ plastiky, v nichž autor dosahuje účinných světelných efektů různým způsobem vybrušovaní plochy či skládáním jednotlivých částí k sobě. Práce se sklem však se však Ambrůz nevzdal ani v následujících letech – například dílo Na šiškách I a II (2009), v němž jsou po lese rozprostřeny skleněné tabule, demonstruje jeho lásku ke krajinným projektům.
Charakteristickým rysem Ambrůzovy tvorby je zvláštní poetika, která vyvěrá z dialogu objektů s prostředím a kdy se okolní prostor často stává součástí instalace. Celou Amrůzovu tvorbu pak prostupuje jazyk geometrie – jde však o jiný jazyk, než jaký známe z předchozího geometrického a minimalistického umění. Přísná seriálnost, chladné technicistní zpracování a jasná konstrukce je vždy v Ambrůzově díle čímsi narušována a „změkčována“: jednou je to labilita skleněných instalací, jindy primitivizující pojednání povrchu dřevěných či železných objektů. Do Ambrůzových soch se tak vkrádá jisté znepokojující napětí – výpověď o procesech pomíjivosti a dočasnosti věcí a snad i o paradoxu života vůbec.
(zdroj Artist.cz)
Hlasujte v naší soutěži – zkuste uhodnout jak se jmenovala manželka zakladatele továrny křestním jménem.
Vylosování proběhne přímo na festivalu, kde výherce získá cenu v podobě umělecky zpracovaného hoblíku vystavujícím malířem, sochařem a grafikem Janem Ambrůzem
PROGRAM
14:00
Zahájení festivalu ve dvoře Továrny. Vyhlášení výsledků soutěže o umělecky upravený hoblík.
15:00
AC Olympijské hry soutěže o výhry.
17:00
Koncert kapel
HUDEBNÍ UMĚLCI

Zastávka na znamení
Autorská hudba Martina s originálními texty Milady, které vznikaly v krásném prostrědí Dubové u Vikštejna, dokreslené kreativní basovou linkou Hanky.
Milada Skalíková Nováková – zpěv
Hanka Lebedů – baskytara
Martin Cozl – el. kytara a akustická kytara

RYBÍ KINO
Trojice zkušených frýdeckomísteckých muzikantů, postavilo repertoár své kapely z největší části na Hančině původně intimní písničkářské tvorbě, která chce s podporou energické rytmiky oslovit širší skupinu posluchačů.
V posledních měsících je zvuk doplněn o sofistikovanou kytaru Rostislava Huse. Pětipísňové EP PROBUDIT je k poslechu zde:
Hana Kopřivová Kučová zpěv, piano
Petr Piny Pinkas basová kytara, kontrabas
Rostislav Hus kytara
a Martin Šimek bicí nástroje

EXPEDICE APALUCHA
Silné písničky s osobitými texty okořeněné dynamickou muzikou, která má kořeny v blues, folku a dostává se i do rockových poloh.
Jura Bosák frontman
Patrik Kuběj kytara
Jiří Patera basktara
Vašek Žůrek bicí
České texty frontmana Jury Bosáka (Dobrozdání, Sonyk Bel, první držitel Ceny Davida Stypky – moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za rok 2021) a syrová, místy lehce tajemná hudba, dělají autorskou tvorbu kapely jedinečnou a nezaměnitelnou. Muzikantské tělo kapely stojí na baskytaristovi Jiřím Paterovi (Ladě), bubeníkovi Vaškovi Žůrkovi a kytaristovi Patrikovi Kubějovi.
Na svém kontě má kapela čtyři dlouhohrající desky – Budem si vesele splívat, V polojasnu, Sahara, 5 a zatím poslední EP album z prosince 2021 s názvem Seveřan.
KONTAKT
Kontaktujte Továrnu Litultovice pro pořádání vašich akcí!
TOVÁRNA LITULTOVICE 168
Litultovice 168, 747 55 Litultovice
telefon
+420 777 711 763
milada@tovarnalitultovice.net